2010 NZ Under-21 Championships

Dunedin Ice Stadium, St Kilda

1 - 2 October 2010

Report Previous winners:  Men  Women

Final Standings

Pub Charity logo

Men

 1    Central Otago
    Sam Miller, Michael Smith, Willie Miller, Liam Dowling, Tim McMillan
2   Cold Stone Thrillers
    Keswick Pearson, Kieran Ford, Brett Sargon, Jed Tan

Women

1   HammerTime
    Chelsea Farley, Thivya Jeyaranjan, Tessa Farley, Emily Whelan
2   Combined
    Brittany Taylor, Lucy Lane, Lucy Harris, Katie Bauer, Kelsi Heath
3   Auckland
    Eleanor Adviento, Shelley Addison-Bell, Waverley Taylor, Maria Anderson


Results

Friday 1 October

8:30 am – Draw 1
SheetTeam 12345678 Total
A  Central Otago   2 2 1 1 3   1 X   10
 HammerTime             3   X   3
Bye  Cold Stone Thrillers
B  Combined   2 3 2 1 2 2 3 X   15
 Auckland                 X   0

 

11:00 am – Draw 2
SheetTeam 12345678 Total
C  Central Otago     2 2 4       2   10
 Auckland H 4       1 1 1     7
Bye  Combined
D  Cold Stone Thrillers     4 3   -     1   8
 HammerTime   1     1 - 3 1     6

 

2:00 pm – Draw 3
SheetTeam 12345678 Total
A  Central Otago   1 4 1 2   1 2 X   11
 Combined H         1     X   1
Bye  HammerTime
B  Cold Stone Thrillers     1   2   5   X   8
 Auckland H 1   1   1   1 X   4

 

4:30 pm – Draw 4
SheetTeam 12345678 Total
B  Combined   2 1   1   1   1   6
 HammerTime H     1   2   1     4
Bye  Auckland
   Men's Final – Game 1 of 3
C  Central Otago   3 2 2   2 1 2 X   12
 Cold Stone Thrillers H       1       X   1


Saturday 2 October

8:30 am – Draw 5
SheetTeam 12345678 Total
A  HammerTime H 4 3 1   1   1 X   10
 Auckland         2   1   X   3
Bye  Central Otago
D  Combined     2   4 1   1 1   9
 Cold Stone Thrillers H 1   2     3       6

 

Round Robin Standings – Women
RRTeamWLComHTAuck
1  Combined 2 0   W W
2  HammerTime 1 1 L   W
3  Auckland 0 2 L L  

 

11:00 am – Draw 6
SheetTeam 12345678 Total
   Women's Semi-Final A, RR1 v RR2
 (1) Combined   1   3   4 1 1 X   10
 (2) HammerTime     1   1       X   2

 

2:00 pm – Draw 7
SheetTeam 12345678 Total
   Women's Semi-Final B, Loser SFA v RR3
 HammerTime   2 3     1 2       8
 (3) Auckland       2 1     2 1   6
   Men's Final, Game 2 of 3
 Central Otago   2   1 1     3 1   8
 Cold Stone Thrillers     2     2 2       6
 Central Otago win best-of-three final series 2-0

 

4:30 pm – Draw 8
SheetTeam 12345678 Total
   Women's Final, Single game
 HammerTime   1 1 1 1   2 1     7
 Combined           3     2   5


Tournament Format

Men: Finals to be best of three, (so may not require match at 4:30pm). Start time for 2pm Saturday match may be delayed due to University exams.
Women:  Top two teams play off in Minor Semi-Final with winner going straight to the Final; loser of Minor Semi-Final to play the third placed team, with the winner going to the Finals and the loser finishing in third place.

Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

NZ Secondary Schools
Naseby, 2-4 October
Entries close Fri 10 September

NZ Juniors (U21)
Postponed, dates TBA

NZ Seniors
Postponed, dates TBA