2016 North Island Secondary School Championships

Paradice, Avondale

29 Aug - 1 Sep 2016

NZ Secondary Schools Sports Council logo

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Girls

 1    Birkenhead College Girls
    Michaela Fleming, Ruby Marsh, Sara Stewart, Zoe Wallace
2   EGGS Brianna
    Brianna Fuller, Katrina Shepard, Shreya Nair, Jasmine Kaur
3   EGGS Azalea
    Renee Zhang, Shreya Raniga, Sanchita Vyas, Toshiko Frederiksens

Boys

1   Birkenhead College Boys
    Robbie Gannaway, Nick Tozer, Murray Gannaway, Jackson McLay, William Hawkins

Mixed

1   Birkenhead College Mixed
    Eloise Pointon, Ryan Saena, Kayla Peden, Martin Sadsad
2   Long Bay College Alpha
    Shane Du Plessis, Tayo Wright, Luke Nagel, Leah Grant-Moore, James Daish


Draw and Results

Monday 29 August

7:00am, Round 1           
SheetTeam 12345678 Total
B Birkenhead Col Girls   1 2 1 1 1 1       7
EGGS Azalea               1     1
C Birkenhead Col Boys     3 4   2 2 X     11
EGGS Brianna   1     1     X     2
  Mixed Final   Game 1 of 3  
D Birkenhead Col Mixed   1       3   2 2   8
Long Bay Col Alpha     1 1 1   3       6

 

9:45am, Round 2           
SheetTeam 12345678EETotal
B Birkenhead Col Mixed H 2 1   1 3       2 9
Birkenhead Col Boys       3     1 1 2   7
C Birkenhead Col Girls       2   2   3     7
Long Bay Col Alpha H 1 2   2   2       6
D EGGS Brianna H 3 2 1   1 1       8
EGGS Azalea         2     1 1   4



Wednesday 31 August

7:00am, Round 3           
SheetTeam 12345678 Total
B EGGS Brianna     1 3     1 1 3   9
Birkenhead Col Girls   1     3 3         7
C Birkenhead Col Mixed       1 4 2 3       10
EGGS Azalea   2 1         1 1   5
D Birkenhead Col Boys   1 2 1     1 3     8
Long Bay Col Alpha         1 1         2



Round Robin Standings

RRGirlsWLEGGS
Brianna
Birkenhead
Col
EGGS
Azalea
1 EGGS Brianna 2 0   W W
2 Birkenhead Col Girls 1 1 L   W
3 EGGS Azalea 0 2 L L  



Wednesday 31 August

9:45am, Finals           
SheetTeam 12345678 Total
  Mixed Final   Game 2 of 3  
B Birkenhead Col Mixed     1 1 2 2   1     7
Long Bay Col Alpha   1         2       3
  Birkenhead Col Mixed win best-of-three series 2-0
C Birkenhead Col Boys         2   2 1 3   8
EGGS Azalea   1 1 2   1         5
  Girls Final   Game 2 of 3  
D Birkenhead Col Girls     1 1 1 1 1       5
EGGS Brianna   1           1 1   3
  Best-of-three series tied at 1-1; deciding match required



Thursday 1 September

6:45pm, Finals           
SheetTeam 12345678 Total
  Girls Final   Game 3 of 3  
B Birkenhead Col Girls   2   4 4 1 1       12
EGGS Brianna     1         1     2
  Mixed Doubles                      
- other teams                      



Format

  • Girls teams will play in one pool and the Boys and Mixed combined in the other pool. Both pools will play a single round robin. The top two girls teams, and the two mixed teams will then play a best-of-three final, with their pool game being the first of the three.
  • All games will have a 5 minute practice and 2 draw shots before each game (to teach the process).
  • Games will be 8 ends, with an extra end played if tied after 8 ends.
  • If teams are tied after round robin the Average Draw Shot Distance (after worst result discarded) will determine rankings.
  • Games on sheet C will be non-competition matches.
  • If all games are concluded on Wednesday (i.e. 3rd final not required) a doubles competition will be played on Thursday evening before prizegiving.
  • COST: $40 per player.

Find us on Facebook
Follow us on twitter