2011 NZ Secondary School Championships

Paradice, Avondale

10 - 12 October 2011

NZ Secondary Schools Sports Council logo
News article Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Final Standings

Boys

 1    Otago Boys High School
    Byron Dodge, Sam Blakely, Joe Anderson, Josh Wyber
2   Long Bay College
    Garion Long, Tamara Long, Millar Adams, Matt Hohaia
3   Avondale College
    Stefan Collings, Vandan Patel, Bhavya Arora, Mohammed Alawad, Murwan Alawad
4   Kelston Boys High School
    Rory Duggan, Tayler Adams, Robert Evans, Mason Crofsky

Girls

1   Henderson High School
    Waverley Taylor, Maria Anderson, Nicola Duncan, Shelley Addison-Bell
2   Epsom Girls Grammar School
    Chloe Li, Choo-An Khoo, Vanessa Wong, Sarah Latif, Claire Crooks

Mixed

1   Birkenhead College
    Eleanor Adviento, Kurt Haynes, Kelsi Heath, Scotty Gannaway

 

Draw and Results

Monday 10 October

 6:00 am, Draw 1
SheetTeam 12345678Total
B Otago Boys HS H 1 1   1 2   4 X 9
Kelston Boys HS       2     1   X 3
C Long Bay Col     1 2 1   1 3 X 8
Avondale Col H 1       3     X 4
D Girls Final – Game 1 of 3
Henderson HS H 5 2 2 3 4   1 1 18
Epsom Girls GS             1     1
Bye Birkenhead Col

 

 7:00 pm, Draw 2
SheetTeam 12345678Total
B Birkenhead Col   1 1 2 2   1   1 8
Epsom Girls GS H         1   2   3
C Otago Boys HS     1 2 4 2 1 2 X 12
Avondale Col H 1             X 1
D Kelston Boys HS   2   1 2   1 1   7
Long Bay Col H   1     1     2 4
Bye Henderson HS

 

Tuesday 11 October

 6:00 am, Draw 3
SheetTeam 12345678Total
B Birkenhead Col H 1 2   4 1   3 X 11
Henderson HS       1     1   X 2
C Kelston Boys HS     1   1 2     2 6
Avondale Col H 1   1     2 1   5
D Otago Boys HS H 1   1   1 1 1   5
Long Bay Col     1   1       1 3
Bye Epsom Girls GS

 

 Round Robin Standings, Boys
RRTeamWLOBHSKBHSLBCAC
1 Otago Boys HS 3 0   W W W
2 Kelston Boys HS 2 1 L   W W
3 Long Bay Col 1 2 L L   W
4 Avondale Col 0 3 L L L  

 

 6:00 pm, Semi-FInals
SheetTeam 12345678Total
B Boys' Semi-Final – RR1 v RR4
Otago Boys HS   1 2 1       3 X 7
Avondale Col         1 1 1   X 3
C Girls' Final – Game 2 of 3
Epsom Girls GS     2 1     2 2 X 7
Henderson HS   1     2 1     X 4
D Boys' Semi-Final – RR2 v RR3
Long Bay Col     1   2 1 2 1 X 7
Kelston Boys HS   1   1         X 2

.

Wednesday 12 October

 6:00 am, Finals
SheetTeam 12345678Total
B Girls' Final – Game 3 of 3
Henderson HS   1 1 2 4   3     11
Epsom Girls GS H         1   1 1 3
Henderson HS win final series 2-1
C Boys' Final – 1st / 2nd
Otago Boys HS H   3     2 1 2 X 8
Long Bay Col   1   1 1       X 3
- Boys Playoff – 3rd / 4th
Avondale Col                   W
Kelston Boys HS                   L
D Non-competition
Birkenhead Col   1 2 1 2 5   2 X 13
Avondale Col H           1   X 1

Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

NZ Seniors
Dunedin, 11-13 September
Entries close Fri 31 July