2010 NZ Mixed Doubles Championship

MCI, Naseby

17 - 19 September 2010


Final Standings

Championship History

Report

 1   (6-2)  Bridget Becker & Sean Becker NZ Curling pin
2 (6-2) Brydie Donald & Dan Mustapic
3 (4-2) Natalie Campbell & John Campbell
4 (3-4) Kylie Petherick & Murray Petherick
     

Results

Friday 17 September 2010

 5:00 pm, Round 1
SheetTeam12345678 Total
A  Bridget & Sean                   10
 Chris & Dave                   3
B  Natalie & John                   9
 Kylie & Murray                   8
C  Rissy & Nelson                   10
 Wendy & Pete                   2
D  Brydie & Dan                   10
 Carolyn & Pat                   3
Bye  Colleen & Nic

 

 7:30 pm, Round 2
SheetTeam12345678 Total
A  Kylie & Murray                   9
 Rissy & Nelson                   4
B  Wendy & Pete                   9
 Carolyn & Pat                   8
C  Brydie & Dan Colleen & Nic did not arrive in time for the game; to be played later if required
 Colleen & Nic
D  Natalie & John                   10
 Chris & Dave                   5
Bye  Bridget & Sean


Saturday 18 September 2010

 9:00 am, Round 3
SheetTeam12345678EETotal
A  Wendy & Pete 4   1 3 1   1     10
 Colleen & Nic   2       2   1   5
B  Brydie & Dan   1 1 1       1 1 5
 Bridget & Sean 1       1 1 1     4
C  Rissy & Nelson 3       2 1 1 X   7
 Chris & Dave   1 1 1       X   3
D  Kylie & Murray 1 3 1 1   3 1     10
 Carolyn & Pat         2         2
Bye  Natalie & John

 

 11:30 am, Round 4
SheetTeam12345678 Total
A  Brydie & Dan   3     2   1 1   7
 Natalie & John 1   1 2   1       5
B  Chris & Dave 2 1 2     3       8
 Carolyn & Pat       4 1   1 1   7
C  Kylie & Murray 1 1 1 1 2   1     7
 Colleen & Nic           1   1   2
D  Bridget & Sean 1   4   2 1 1 X   9
 Wendy & Pete   2   1       X   3
Bye  Rissy & Nelson

 

 2:30 pm, Round 5
SheetTeam12345678 Total
A  Chris & Dave 3 1   2 1 3       10
 Colleen & Nic     2       3     5
B  Bridget & Sean 3   3   3   X     9
 Kylie & Murray   1   1   1 X     3
C  Natalie & John 1 1 3 3       X   8
 Wendy & Pete         1 1 1 X   3
D  Brydie & Dan 2   5     1   X   8
 Rissy & Nelson   1   1 1   1 X   4
Bye  Carolyn & Pat


Pool Standings

Teams in one section play all of the teams in the other section.

RRSection A W  L BD
DM
KP
MP
WB
PB
CD
DG
 
1= Q  Bridget Becker & Sean Becker 3 1 L W W W  
1= Q  Natalie Campbell & John Campbell 3 1 L W W W  
3    Marisa Jones & Nelson Ede 2 2 L L W W  
4=    Carolyn Cooney & Pat Cooney 0 4 L L L L  
4=    Colleen Smith & Nicholas Smith 0 3 L L L  
  Q = qualified for semi-final
RRSection B W  L BB
SB
NC
JC
MJ
NE
CC
PC
CS
NS
1 Q  Brydie Donald & Dan Mustapic 4 0 W W W W
2 Q  Kylie Petherick & Murray Petherick 3 2 L L W W W
3=    Wendy Becker & Peter Becker 2 3 L L L W W
3=    Christine Diack & Dave Greer 2 3 L L L W W


Semi-Finals

 5:00 pm, Semi-Finals
SheetTeam12345678 Total
A  Section A Semi-Final
 Bridget & Sean 4   1   4 1   X   10
 Natalie & John   4   1     1 X    6
B  Section B Semi-Final
 Brydie & Dan 1   2 1 2 1 1 X    8
 Kylie & Murray   1           X    1


Sunday 19 September 2010

 Championship Finals – Best of Three
SheetTeam12345678 Total
   9:00 am, Final 1
 Brydie & Dan 2 1   2   5       10
 Bridget & Sean     2   3   3 1   9
   11:30 am, Final 2
 Bridget & Sean   2 1     3   1    7
 Brydie & Dan 1     1 2   2      6
   2:30 pm, Final 3
 Bridget & Sean 2 1   2 1     2   8
 Brydie & Dan     2     2 1     5

 

 Bronze Medal – Single game
SheetTeam12345678 Total
   11:30 am
 Natalie & John 1 1 1 1 1   1 X   6
 Kylie & Murray           1   X   1


Tournament Format

  • Section A will play 4 matches in round robin; Section B will play 5 matches. Teams will play all teams in the other section.
  • 3 minute pre game practice for each team (toss for first practice). One draw shot distance at end of practice to decide hammer. DSD will be recorded to determine rankings for play offs if required.
  • If necessary, a playoff will determine top two teams in each of Section A and Section B.
  • If play offs are not required the semi finals may be played on Saturday evening; the chief umpire (Darren Carson) will decide.
  • The top two teams in each section play a Semi-Final to determine the two finalists.
  • Championship Final will be best of three games.