2019 Auckland Club Championship

Paradice, Avondale

May - October 2019

Auckland News Membership and Fees Honours Board

Awards

Big End Award
   Spirit of Curling Iain Craig
  Coach of the Year Benjamin Frew
  Development & Promotion  Liz Matthews
  Team of the Year Ice Maidens
  Most Improved Curler Brogan Powlesland
  Rookie of the Year Rhys Greensill, Alex Keall

Final Standings

A Division

1   Stonehenge
  Garion Long, Benjamin Frew, Kieran Grieve, Rebecca Long
2   My Name is Curl
  Brett Sargon, Kieran Ford, Kate Smirnova, Ryan Lewis, Alex Keall
3   Rockers
  Iain Craig, Gillian Graig, Lorne DePape, Dean Fotti, Jo Olszewski, Gavin Brown, Kenny Thomson, Bill Howie
4   Thistles
  Liz Matthews, Glenys Taylor, Pauline Farra, Christine Bewick, Brittany Taylor

B Division

1   House Hackers
  Calum Jacobs, Jordan Atutahi, Allan Barclay, Logan Barclay
2   Icy Death
  Matt Whineray, Sandra Thomas, Ashley Abbott, John Barker, Steve McCrone
3   Winging It
  Ian Ford, Craig Bickerstaff, Jennifer Jack, Merran Anderson
4   Hacked Off
  Peter Taylor, Ken Clasper, Chanté van Dyk, Alex Judge

C Division

1   Penguins
  Sasha Goloborodko, Nikita Derevianko, Ed McLain, Jane McLain, Nick Goloborodko
2   Plan B
  Brogan Powlesland, Holly Gosse, Claire Suen, Stephen Curtis, Steph Curtis
3   Rock Slide
  Brian Peel, Roberta Hammond, Boris Dropich, John Hammond, Rory Hammond

D Division

1   Break the Ice
  Joshua Eyre, Kieran Croxton, Lisa Douglas, Toni Snell
2   Ice Maidens
  Hannah Macpherson, Bethany Carter, Janine Aunzo, Natasha Macpherson
3   Black Ice
  Rhys Greensill, Mike Shaw, Meredith Shaw, Scotty Barkman

League Round Robin

1   My Name is Curl
2   Rockers
 3    Stonehenge

Big End Award

1   My Name is Curl – 7 points, Round 2

Spares

    Rhys Williams, Bryn Williams, Jareth Mohammed, Earl Irving, Beth Gibbs, Jasman Vir Kaur, Katrina Shepherd


Draw and Results

May

Sunday 5 & 12 May

Have a Go / Training

Sunday 19 May – Round 1

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B  Stonehenge 2 1 1 4 1 4     13
 Icy Death             3   3
C  Thistles   2 4 1   2 2   11
 Penguins 1       2       3
D  My Name is Curl 2   2 1 1       6
 Rock Slide   1       2     3
 Spare Sheets - Have a Go / Training
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Black Ice   2   0   2     4
 Break the Ice 1   1   2       4
B  Rockers 3   2 1 2   2   10
 Hacked Off   4       1     5
C  Ice Maidens 4   2   1 1     8
 Plan B   1   1         2
D  Winging It   4   1 1       6
 House Hackers 1   1     2     4

 

Sunday 26 May – Round 2

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Canadian Club group
B  Hope & Dexter group                  
C  Icy Death 4 3 2 2 1   5   17
 Black Ice           1     1
D  Thistles 2 1 2   1 3     9
 House Hackers       1         1
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Hacked Off 1       2 3 1   7
 Rock Slide   1 1 1         3
B  Rockers 2 1   2 1 1 3   10
 Stonehenge     2           2
C  Winging It 3   2   1 3 2   11
 Ice Maidens   2   1         3
D  Plan B   1 3 4   3 2   13
 Break the Ice 2       1       3
E  My Name is Curl 1 7 2   2 1 4 X 17
 Penguins       1       X 1

 

June

Sunday 2 June – no club league

NZ Mixed Fours Championship at Paradice

Sunday 9 June – Round 3

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Penguins     1 1   1 1   4
Icy Death 1 1     1       3
C Rockers 1     3 2 1 2   9
House Hackers   3 2           5
D Stonehenge 5 3 4 1   3     16
Plan B         4       4
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Thistles 3 1         2 2 8
Hacked Off     1 2 1 1     5
B Ice Maidens   1   2 1 2 1 1 8
Black Ice 1   5           6
C My Name is Curl 1   4 1   1     7
Winging It   1     2   2   5
D Rock Slide 2 1 3 1 2   1   10
Break the Ice           3     3

.

Sunday 16 June – Round 4

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Plan B   1   1 3       5
Winging It 1   1     1     3
C House Hackers   2   2 2 1 X   7
Stonehenge 2   2       X   4
C Rock Slide 1   1   4       6
Ice Maidens   1   1   1 2   5
 Bye: Penguins -- Double Header: Stonehenge
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Icy Death 2 1 2 2 3   2   12
Break the Ice           2     2
B My Name is Curl 2   2   1 1 X   6
Rockers   2   1     X   3
C Thistles 1 2 3 4   3     13
Black Ice         1   1   2
D Stonehenge   1 1 2 2 1 3   10
Hacked Off 1               1

 

Sunday 23 June – Round 5

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B My Name is Curl 3   3 2 1 3     12
Break the Ice   2             2
C Winging It   1   4 2 1     8
Icy Death 1   1       3   5
D Penguins 1 1 2   1 4     9
Plan B       1         1
E Black Ice 2   1   1 2     6
Rock Slide   1   1     1   3
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A St Jude Scouts                  
B St Jude Scouts                  
C Rockers 1 3   2 4 2     12
Ice Maidens     2       3   5
D Stonehenge 1 3 2 1 2       9
Thistles           1 1   2
E House Hackers 2         2 2 1 7
Hacked Off   2 1 1 1       5

 

Sunday 30 June – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

July

Sunday 7 July – Round 6

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Hype & Dexter                  
B Hacked Off 2 3 1   1       7
Penguins       1   1 4   6
C Rock Slide 2 1   1   1 1   6
Plan B     1   1       2
D Auckland Adventures                  
E Auckland Adventures                  
Doubleheaders: Hacked Off, Penguins (catch-up) -- Bye: Stonehenge, MNiC, Icy Death, Thistles
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Rockers   6   2 3 1     12
Black Ice 1   1           2
B House Hackers   3 4 4     3   14
Ice Maidens 1       1 3   2 7
C Hacked Off   2 1 2 3 3     11
Break the Ice 1               1
D Winging It 1 1 2 2   1     7
Penguins         1       1
E Training                  

 

Sunday 14 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

Sunday 21 July – Round 7

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Thistles 3       1   2   6
Rock Slide   1 1 2   1     5
B Hacked Off 1 1 3 2 1   2   10
Icy Death           1     1
C Stonehenge 1 1 4 1 4 1 4 5 21
Black Ice                 0
D My Name is Curl 2 3     1 1 3   10
Ice Maidens     1 1         2
 Doubleheaders: Stonehenge, My Name is Curl (catch-up)
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Break the Ice 3   1   1 3     8
Winging It   1   2         3
B My Name is Curl 3   5 3         11
Stonehenge   3     1 1     5
C House Hackers   2       2 3   7
Penguins 1   2 1 2       6
D Rockers 4 1 1 1 4 1     12
Plan B                 0

 

Sunday 28 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

August

Sunday 4 August – Round 8

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Stonehenge   4   3 2 1     10
Rock Slide 1   1           2
B Icy Death 3 1     3 2     9
Ice Maidens     3 1     1   5
D Penguins 3         3     6
Black Ice   2 1 1 1       5
E Plan B 4 1   1   1     7
Hacked Off     4   1   2   7
 6:55 pm – Presentations, on ice
 7:05 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Thistles 3 2 1 2 1 2     11
Break the Ice             2   2
B Winging It 1   4 2 1       8
Rockers   1       2     3
D House Hackers     2   4   1   7
My Name is Curl 2 1   2   1     6

 

Sunday 11 August

Session cancelled 

Sunday 18 August – Round 9

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A McMillen Jacobs                  
B McMillen Jacobs                  
C Icy Death 1 4   1 1 3     9
Plan B     1           4
D Rockers 1 1   2   1     5
Break the Ice     1   1       2
E Training                  
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Thistles 1 4   1   4 X   10
Winging It     1   1   X   2
B House Hackers 3 2 1     1     7
Rock Slide       2 3   1   6
C Hacked Off 1   2 2 1   3   9
Ice Maidens   3       1     4
D Stonehenge 2   2 1     1   6
Penguins   2     1 2     5
E My Name is Curl 1   4 4 1 2     11
Black Ice   2             2

 

Sunday 25 August – Round 10

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Mike Robinson                  
B Rock Slide 3 3   1         7
Winging It     1   2 1 3   7
C Thistles 1 1 1 3   4     10
Plan B         1       1
D House Hackers 1 3     3 1 2   10
Black Ice     1 2         3
E Training                  
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Penguins   2 1     4 3   10
Ice Maidens 1     1 1       3
B My Name is Curl 1 1 2 4         8
Hacked Off         2 1 1   4
C Stonehenge 3   1 1 4 1 3   13
Break the Ice   3             3
D Icy Death 1   4   4 1 2   12
Rockers   1   3         4
E Training                  

 

September

Sunday 1 September – Round 11

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Rockers 1 5 1 1   1 X   9
Thistles         1   X   1
C Plan B 2 1     3 2     8
House Hackers     1 3     1   5
D My Name is Curl 3 1 2 1   2 2   11
Icy Death         2       2
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Ice Maidens 1 2 1 3 3       10
Break the Ice           1 1   2
B Penguins   3 2 1   1     7
Rock Slide 1       2       3
C Icy Death   2 1 2 1 1 2   9
Thistles 1               1
D Winging It 2   4 1     1   8
Black Ice   1     1 1     3

 

Sunday 8 September – Social & Mixed Doubles

  • Social Games and an Introduction to Mixed Doubles
  • Bring nibbles to share!
  • No charge, included in your fees

 

Sunday 15 September – Round 12

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Rockers   3 1 2 2 1     9
Penguins 1               1
C Plan B 2 3   2 2 1     10
Black Ice     2       1   3
D Rock Slide   1     2 1 2   6
Icy Death 2   3 1         6
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Winging It   2 2   4 2     10
Hacked Off 1     1         2
B Stonehenge 5   2 2 2 1 3   15
Ice Maidens   0             0
C House Hackers 2     3 3 5     13
Break the Ice   0 1       1   2
D Thistles 1   1 3 2   1   8
My Name is Curl   4       1     5

 

Sunday 22 September – Round 13

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B House Hackers 2   3 1   1     7
Icy Death   1     1   3   5
C Rockers 2 1   1 1       5
Rock Slide     1     2     3
D Thistles 3     1     1 2 7
Ice Maidens   1 2   1 1     5
 This completes the Round Robin; Club Semi-Finals follow 29-Sep
 Auckland Mixed Doubles Championship 6-Oct
 Club Finals 13-Oct (NOT 6-Oct as per newsletter)
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Stonehenge 1 1   1 1   4   8
Winging It     1     1     2
B My Name is Curl 3   5 1 3       12
Plan B   1       1     2
C Break the Ice 2     5     1   8
Penguins   2 1   1 2     6
D Black Ice   1 1 1 1 1     5
Hacked Off 1           1   2

Round Robin Standings

Vote here for 2019 Club Awards

Standings 
PosTeamPlayedWonDrewLostPointsDiv
1 My Name is Curl 13 11   2 22 A
2 Rockers 13 10   3 20 A
3 Stonehenge 13 10   3 20 A
4 Thistles 13 10   3 20 A
5 House Hackers 13 9   4 18 B
6 Winging It 13 7 1 5 15 B
7 Icy Death 13 6 1 6 13 B
8 Hacked Off 13 5 1 7 11 B
9 Penguins 13 5   8 10 C
10 Plan B 13 4 1 8 9 C
11 Rock Slide 13 3 2 8 8 C
12 Ice Maidens 13 3   10 6 D
13 Black Ice 13 2 1 10 5 D
13 Break the Ice 13 2 1 10 5 D
Full Results Grid 
 Final RR rankings are by head-to-head results amongst tied teams
 Teams ranked 1-4 qualify for A Division playoffs, 5-8 for B, 9-11 for C, 12-14 for D

September 29 – Semi-Finals

Sunday 29 September – Semi-Finals

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
  Semi-Final – A Div
B Stonehenge   3   2 2 2     9
Rockers 5   1           6
  Semi-Final – D Div
C Break the Ice 2 2 1 1   4     10
Black Ice         2       2
  Semi-Final – B Div
D Icy Death 2     1   2 2   7
Winging It   1 1   1       3
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
  Non-competition – C1 v D1
A Penguins 5   3 2   5     15
Ice Maidens   2     1       3
  Semi-Final – A Div
B My Name is Curl   2 1 4   1   1 9
Thistles 2       1   1   4
  Semi-Final – C Div
C Plan B 2   1 1   1     5
Rock Slide   1     1       2
  Semi-Final – B Div
D House Hackers   1 3  1   1 6   12
Hacked Off 1       2       3

October – Finals

Sunday 6 October

 Auckland Mixed Doubles Championship

Sunday 13 October – Finals

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam123456  Total
  Playoff 3rd/4th – A Div Max 6 ends / 6:30 pm 
B Rockers   2 4 2 1`       9
Thistles 2               2
  Playoff 3rd/4th – B Div Max 6 ends / 6:30 pm 
D Winging It     2 3 1       6
Hacked Off 1 1             2
  Non-competition Max 6 ends / 6:30 pm 
 C Rock Slide 2 2   1 1       6
Black Ice     1           2
 6:30 pm – Session 2 (note earlier time)
SheetTeam12345678Total
  Final – A Division 8 ends 
B My Name is Curl 1         1 2 X 4
Stonehenge   2 1 4 1     X 8
  Final – B Division  
House Hackers                 W
Icy Death                 L
  Final – C Division 6 ends 
D Penguins   2 1   1 1     5
Plan B 1     2         3
  Final – D Division 6 ends 
C Ice Maidens 1 1     1 1     4
Break the Ice     2 3         5