2019 South Island Secondary School Championships

Dunedin Ice Stadium

9 - 11 August 2019

School Sports NZ logo

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed
   

Boys

 1    Otago Boys High School Blue
    Hunter Walker, James Lunam, Matthew Thompson, Rueben Wickliffe
2   Kavanagh College
    Jayden Apuwai-Bishop, Hunter Burke, Michael Burke, Campbell McDade
3   Maniototo Area School 1
    Will Becker, Sam Flanagan, Damian Carson, Ben Voice
4   Logan Park High School Ice Curl
    Lucas Dubyk, Leo Lublow-Catty, Angus McLean Jonathan Dubyk
5   John McGlashan College
    Darcy Neville, Fergus Parks, Nathan McKnight, William Loe
6   Maniototo Area School 2
    Jack Steele, Willaim Hutton-Atkins, Case MacDonald, Robert Hall
   

Girls

1   Maniototo Area School
    Lucy Neilson, Zoe Harman, Anna Stuart, Olivia Russell, Reef Becker
2   Otago Girls High School Curling Fries
    Rachel Pitts, Ailie Taylor, Ella Williams, Emma Campbell
3   Kavanagh College 1
    Temika Apuwai-Bishop, Lucy Armstrong, Isabella Wadsworth, Olivia Culbert
4   St Hilda's Collegiate Sweeping Beauties
    Charlotte Hutton-Atkins, Ruby Kinney, Anna Clarke, Danielle Bain
5   Kavanagh College 2
    Olivia Oram, Ellie McKenzie, Sarah Oram, Isabella Stewart
6   Columba College Doves on Ice
    Janie Gibbons, Olivia Still, Liberty Vile, Niamh Paterson, Jess Ecroyd
   

Mixed

1   Bayfield High School 1
    Mya Miller, Karla Rades, George Park, Willow Stanton, Josh Dixon
2   Maniototo Area School
    Fletcher Dowling, Zac McKenzie, Harmony Devitt, Ashleigh Paul, Ryan Shead
3   Logan Park High School
    Leevi Hanson, Odin Jacobs, Charis Bell, Sophie Davison
4   Bayfield High School 2
    Ryan Gilfedder, Owen Newell, Sofea Haizal, Patrick Gibbons, Telullah Wilson-Brown

 

 

Draw and Results

Friday 9 August – Draws 1-3

 1:00 pm, Draw 1
SheetTeam 123456 Total
A Maniototo AS Mixed     3 3 2   1   9
Logan Park HS Mixed   3       2     5
B Maniototo AS Boys 1   1 2           3
Otago Boys HS       1 1 2 2   6
C Maniototo AS Girls     2 3 3       8
Kavanagh Col Girls 2   1       1 1   3
D Maniototo AS Boys 2     1     2     3
Logan Park HS Boys   2   6 3   1   12

 

 3:30 pm, Draw 2
SheetTeam 123456 Total
A Maniototo AS Boys 1     1 1 1   2   5
Logan Park HS Boys   2       1     3
B Maniototo AS Boys 2       3 2       5
John McGlashan Col   2 1     1 4   8
C Kavanagh Col Boys     1   1 2 X   4
Otago Boys HS   3   3     X   6
D St Hilda's Col   2   5 1   1   9
Columba Col     2     1     3

 

 7:00 pm, Draw 3
SheetTeam 123456 Total
A St Hilda's Col   1 1   2 1     5
Maniototo AS Girls       1     1   2
B Bayfield HS Mixed 1   2 2 1 1 2 1   9
Bayfield HS Mixed 2                 0
C Columba Col   1 1   1       3
Kavanagh Col Girls 1       3   3 1   7
D Otago Girls HS   2     1 2 1   6
Kavanagh Col Girls 2     1 4         5

 

 

Saturday 10 August – Draws 4-7

 8:30 am, Draw 4
SheetTeam 123456 Total
A Otago Girls HS   2 2 1 4 3 X   12
Columba Col             X   0
B Kavanagh Col Boys   3   1 2 3     9
Maniototo AS Boys 2     1       2   3
C Logan Park HS MIxed           1     1
Bayfield HS Mixed 1   2 2 5 2   2   13
D John McGlashan Col   3   1         4
Logan Park HS Boys     2   1 1 2   6

 

 11:00 am, Draw 5
SheetTeam 123456 Total
A Kavanagh Col Girls 2 H 2 2   2       6
Kavanagh Col Girls 1       2   2 3   7
B Maniototo AS Girls   2 2 1 2 2 1   10
Columba Col H               0
C Otago Girls HS H 1   4   1     6
St Hilda's Col     1   1   1   3
D Kavanagh Col Boys H 4   1     1   6
Maniototo AS Boys 1     0   1 1     2

 

 2:30 pm, Draw 6
SheetTeam 123456 Total
A Otago Boys HS   3 3   3 4 1   14
John McGlashan Col H     1         1
B Logan Park HS Boys H       1 1 1   3
Kavanagh Col Boys   6 4 3         13
C Bayfield HS Mixed 2 H 1         2   3
Maniototo AS Mixed     1 2 1 3     7
D Kavanagh Col Girls 1 H 2 3   1 1     7
St Hilda's Col       1     2   3

 

 5:00 pm, Draw 7
SheetTeam 123456EETotal
A Maniototo AS Girls   1   1 2 5 X   9
Otago Girls HS H   1       X   1
B Columba Col         1   1   2
Kavanagh Col Girls 1 H 2 3 1   1     7
C Maniototo AS Boys 1 H 3 1 2 4 3     13
Maniototo AS Boys 2             1   1
D Logan Park HS Boys     1 1   1 1   4
Otago Boys HS H 2     2     1 5

 

 

Sunday 11 August – Draws 8-9

 9:00 am, Draw 8
SheetTeam 123456 Total
A Kavanagh Col Girls 2   2 1   1       4
Otago Girls HS       5   3 3   11
B John McGlashan Col         1 X     1
Kavanagh Col Boys   5 1 2   X     8
C Kavanagh Col Girls 1   3             3
Maniototo AS Girls     1 4 1 1 1   8
D Maniototo AS Mixed           2     2
Bayfield HS Mixed 1   1 1 1 1   1   5

 

 11:30 am, Draw 9
SheetTeam 123456 Total
A John McGlashan Col H     1   2     3
Maniototo AS Boys 1   4 2   3   1   10
B Bayfield HS Mixed 2   1 3   2       6
Logan Park HS Mixed H     2   4 2   8
C Otago Boys HS H 3 1     3     7
Maniototo AS Boys 2       1 1   2   4
D St Hilda's Col H 3 1 1 3 2 X   10
Kavanagh Col Girls 2             X   0

 

 

Round Robin Standings

RRBoysWLDraw
Shot
OBHSKavMan1LPHSJMcGMan2
1 Otago Boys HS 5 0     W W W W W
Kavanagh Col 4 1   L   W W W W
Maniototo AS 1 3 2   L L   W W W
Logan Park HS 2 3   L L L   W W
John McGlashan Col 1 4   L L L L   W
Maniototo AS 2 0 5   L L L L L  
   
RRGirlsWLDraw
Shot
ManOGHSKav1StHKav2Col
1 Maniototo AS 4 1     W W L W W
2 Otago Girls HS 4 1   L   W W W W
3 Kavanagh Col 1 3 2   L L   W W W
4 St Hilda's Col 3 2   W L L   W W
5 Kavanagh Col 2 1 4   L L L L   W
6 Columba Col 0 5   L L L L L  
   
RRMixedWLDraw
Shot
Bay1Man Bay2LPHS  
1 Bayfield HS 1 3 0     W W W    
2 Maniototo AS 2 1   L   W W    
3 Logan Park HS 1 2   L L   W    
4 Bayfield HS 2 0 3   L L L      

  

 

Format and Rules

  • All games will be 6 ends in length, with an extra end to decide a tied game.
  • Girls & Boys will play 5 Round Robin Games, and Mixed will play 3 Round Robin Games
  • WCF rules will dictate the playing of all games; the 5 rock rule for guards will apply.
  • If teams in the Round Robin have the same win/loss record, the winner of the two in their RR game will be ranked first.
  • If a team goes through the RR unbeaten, they will win the Gold Medal
  • In the event of a 3 way tie at the top of an event, a team draw shot will be held to determine the top 2 who will play a final. The 3rd placed team will take Bronze.
  • First named team has first practice and dark coloured stones. Practice Time is 5 minutes, and first practise starts at Game Time.
  • There is no draw shot at the end of practice; hammer will be decided by coin toss.
  • A played rock hit or touched with broom or foot is burnt. The opposing team has the option of what to do with it.
  • See the School Sports NZ events page for RAMS and H&S plans (scroll down to event)