2020 Auckland Secondary School Championships

Paradice, Avondale

 

May - September 2020

School News  Previous Winners: Boys | Girls | Mixed

About Auckland Schools Curling

 

The 2020 competition will be run on Sunday nights, which means an earlier finish and better ice!

  • Auckland Secondary Schools Curling will run on Sunday nights from 5pm-7pm.
  • No previous experience is necessary! We hold training nights where you can come and try curling for the first time, and we'll provide instruction and training for both new and returning curlers. You can then decide if you want to enter a team into the competition.
  • Once the competition starts, teams will not play every week. Only 5 games are possible each Sunday.
  • Teams may be 4, 5 or 6 players – four play at any one time, but we recommend that you have at least five in your team.


Entry Details

  • The 2020 competition entry fee is $75 per player.


Season Schedule

Sunday 28 June – Round 1

 5:00 pm - Arrive at 4:20pm for setup
SheetTeam12345678Total
A MRGS Sursum 0 1 0 1 0 3 0 0 5
LC Green 1 0 2 0 0 0 2 1 6
B EGGS 0 2 0 0 5 0 0 2 9
LBC Penguins 1 0 2 2 0 1 2 0 8
C MRGS 2 Da Heights 0 0 0 0 3 0 2   5
LC Broomzillas 2 3 4 1 0 1 0   11
D LBC Black Ice 4 4 2 0 2 2     13
LC Rock Destroyers 0 0 0 3 0 0     3
E MRGS Phoenix 0 0 2 0 0 0     2
LC White 2 1 0 3 1 4     11
Bye  MAGS Blue, MAGS Yellow

 

Sunday 5 July – no curling

NZ Mixed Championship at Paradice 

Sunday 12 July – no curling

School Holidays

Sunday 19 July – Round 2

 5:00 pm - Arrive at 4:20pm for setup
SheetTeam12345678Total
A LBC Black Ice 0 3 2 0 2 1 0   8
LC White 2 0 0 2 0 0 1   5
B LC Rock Destroyers                 W
MAGS Yellow                 L
C MAGS Blue                 W
MRGS Phoenix                 L
D EGGS 0 1 0 1 3 0 0 0 5
LC Broomzillas 1 0 1 0 0 1 1 2 6
E LBC Penguins                 W
MRGS Sursum                 L
Bye  MRGS 2 Da Heights, LC Green

 

Sunday 26 July – Round 3

 5:00 pm - Arrive at 4:20pm for setup
SheetTeam12345678Total
A EGGS 1 0 2 0 0 3 1   7
MRGS 2 Da Heights 0 1 0 2 1 0 0   4
B LBC Penguins 1 2 0 0 0 0 0   3
LC Broomzillas 0 0 1 1 2 2 1   7
C MRGS Sursum 0 0 1 0 0 0 0 1 2
LC Green 2 3 0 2 1 1 2 0 11
D MAGS Yellow 2 4 2 2 1 2     13
MRGS Phoenix 0 0 0 0 0 0     0
E LBC Black Ice 1 0 1 0 1 2 1   6
MAGS Blue 0 2 0 3 0 0 0   5
Bye  LC Rock Destroyers, LC White

 

Sunday 9 August – Round 4

 5:00 pm - Arrive at 4:20pm for setup
SheetTeam12345678Total
A  LC Broomzillas 0 0 0 1 1 0 0   2
 MRGS 2 Da Heights 1 1 1 0 0 1 2   6
B  LBC Black Ice 0 2 0 1 1 0     4
 MAGS Yellow 1 0 1 0 0 2     4
C  LC Rock Destroyers  4 2 1 2 1 1     11
 MRGS Phoenix 0 0 0 0 0 0     0
D  LBC Penguins  0 0 5 2 3 0 3   13
 LC Green 1 1 0 0 0 2 0   4
E  LC White 0 1 1 1 2 3 1   9
 MAGS Blue 0 0 0 0 0 0 0   0
Bye  EGGS, MRGS Sursum

 

Competition abandoned due to COVID restrictions

 

Teams Entered

    Epsom Girls Grammar
    Peace Yin, Serena Wyers, Imogen Wyers, Sammi Leung, Nicha Techatassanasoontan
    Long Bay College Black Ice
    Luke Katavich, Harrison Burns, Kyle Sowry, Sam Roe, Yannick Lange
    Long Bay College Penguins
    Camille Bennett, Grace Buchanan, Angela Knoester, Seyeong Yim, Kayla Williams
    Lynfield College Broomzillas
    Janna Blong, Kirti Raju, Ana Tanoi, Isabel Wallis
    Lynfield College Green
    Eliana Competente, Ashley Mar, Issa Mason, Hassan Mohammad, Shreeya Prasad, Dayna Reinink
    Lynfield College Rock Destroyers
    Shaun Brown, Evans Chan, Ria Khurana, Benjamin Mason, Ryan Shrestha
    Lynfield College White
    Aqeel Butt, Rahul D’Souza, Andy Davy, Varshil Patel, Sanat Singh
    Mount Albert Grammar Blue
    Bryn Williams, Finn Pressnell, Rosie Forsyth, Sarah Brinck
    Mount Albert Grammar Yellow
    Jack Millar, Nabil Malik, Hasmita Singh, Vibhaa Sharm
    Mount Roskill Grammar 2 Da Heights
    Marua Faqiryar, Azzarina Azizi, Roda Ibrahim, Sooji Noh, Susan Philip
    Mount Roskill Grammar Phoenix
    Aryan Mishra, Thulangan Radhakrishnan, Joseph Du
    Mount Roskill Grammar Sursum
    Ryle Ashman, Antacia D’Costa, Jemimah Verghese, Mudita Desai

 

Other Events

North Island Secondary School Championships, 31 August - 3 September at Paradice Avondale

New Zealand Secondary School Championships, 26 - 28 September (TBC) in Naseby