2014 South Island Secondary School Championships

Dunedin Ice Stadium

22 - 24 August 2014

NZ Secondary Schools Sports Council logo
News Article Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Final Standings

   

Boys

 1    Maniototo Area School #1 (Neilson)
    Simon Neilson, Joshua Whyte, Matthew Neilson, Ben Smith
2   Otago Boys High School (McAlpine)
    Jeff McAlpine, Hamish Walker, Cole Scammell, James Stevenson
3   John McGlashan College Red (Fogo)
    Josh Fogo,
4   East Otago High School (Bartrum)
    Cameron Bartrum, Liam McKenzie, Josh Ollerenshaw, Bob Martin
5   John McGlashan College Gold (Jones)
    Morgan Jones, 
6   Maniototo Area School #2 (Pyle)
    Reuben Pyle, Anton Hood, Dylan Voice, Emmett Dowling
  Kavanagh College (Liu)
    Jack Liu, 
   

Girls

1   Otago Girls High School #1 (Sutherland)
    Emma Sutherland, Mhairi-Bronté Duncan, Heloise Fitzpatrick, Diana Yeritsyan
2   Maniototo Area School (Thompson)
    Holly Thompson, Jessica Smith, Ashleigh Smith, Tash Whyte, Courtney Smith
3   Otago Girls High School #2 (Bong)
    Michelle Bong, 
4   St Hildas Collegiate (McKenzie)
    Jamie McKenzie, Casey Brown, Bindy Baxter, Gracie Hanagan
5   Kavanagh College #1 (O'Leary)
    Anna O'Leary, 
  Kavanagh College #2 (Bishop) **
    Grace Bishop, 

 

Draw and Results

Friday 22 August

 4:15 pm, Draw 1
SheetTeamLSD 123456 Total
A East Otago HS Bartrum 130.6 H   2   3 1 7   13
John McGlashan Gold Jones 185.4   1   1         2
B Otago Girls HS 1 Sutherland 185.4   3 2 4 3 3 X   15
St Hildas Col McKenzie 185.4 H           X   0
C Otago Boys HS McAlpine 127.2     1   3 4 X   8
Kavanagh Col Liu 118.3 H 2   1     X   3
D Kavanagh Col 1 O'Leary Bye                  
Taieri Col Garraway WD                  

 

 6:00 pm, Draw 2
SheetTeamLSD 123456 Total
A Maniototo AS Thompson 103.8 H 1     3 2 3   9
Otago Girls HS 2 Bong 185.4     1 1         2
B Maniototo AS 1 Neilson 87.5   2 1 3 1 2 3   12
John McGlashan Red Fogo 0.0 H               0
C Otago Girls HS 1 Sutherland 185.4 H 4 2 3 1 1 X   11
Kavanagh Col 2 Bishop 185.4             X   0
D John McGlashan Gold Jones 185.4     2       3   5
Maniototo AS 2 Pyle 118.2 H 1   1 1 1     4

   


Saturday 23 August

 8:30 am, Draw 3
SheetTeamLSD 123456 Total
A St Hildas Col McKenzie 185.4 H 0 1 2 1 1     5
Kavanagh Col 1 O'Leary 185.4             2   2
B Otago Boys HS McAlpine 144.7   2 2     4     8
East Otago HS Bartrum 38.3 H     1 1   2   4
C Maniototo AS Thompson Bye                  
Taieri Col Garraway WD                  
D Maniototo AS 1 Neilson 185.4 H 5 2 4 4 X     15
Kavanagh Col Liu 185.4           X     0

 

 10:30 am, Draw 4
SheetTeamLSD 123456 Total
A John McGlashan Red Fogo 185.4 H   4 3   1 X   8
Maniototo AS 2 Pyle 185.4   2     1   X   3
B Otago Girls HS 2 Bong Bye                  
Kavanagh Col 2 Bishop WD                  
C Otago Boys HS McAlpine 185.4 H 1 3 1 2 1     8
John McGlashan Gold Jones 185.4             1   1
D Otago Girls HS 1 Sutherland 185.4 H   4 3 1   4   12
Kavanagh Col 1 O'Leary 185.4   1        1     2

 

 12:30 pm, Draw 5
SheetTeamLSD 123456 Total
A Otago Girls HS 2 Bong Bye                  
Taieri Col Garraway WD                  
B John McGlashan Red Fogo 58.7 H 1 1   1 1     4
Kavanagh Col Liu 132.1       2     1   3
C Maniototo AS 1 Neilson 185.4 H 2   2 4 2     10
Maniototo AS 2 Pyle 185.4     1       1   2
D Maniototo AS Thompson Bye                  
Kavanagh Col 2 Bishop WD                  

 

 3:00 pm, Draw 6
SheetTeamLSD 123456 Total
A John McGlashan Gold Jones 185.4 H               W
Kavanagh Col Liu Def                 L
B Otago Girls HS 1 Sutherland Bye                  
Taieri Col Garraway WD                  
C Maniototo AS Thompson 42.0 H 3 4 5 3 X     15
St Hildas Col McKenzie 185.4           X     0
D Maniototo AS 1 Neilson 70.5 H 3 2 2 5 X     12
East Otago HS Bartrum 110.4           X     0

 

 5:00 pm, Draw 7
SheetTeamLSD 123456 Total
A St Hildas Col McKenzie Bye                  
Kavanagh Col 2 Bishop WD                  
B East Otago HS Bartrum 81.7 H 4   3   1 1   9
Maniototo AS 2 Pyle 185.4     1   1       2
C Otago Girls HS 2 Bong 185.4 H 1   1 3       5
Kavanagh Col 1 O'Leary 185.4     1     2 1   4
D Otago Boys HS McAlpine 134.3 H   1   2 3     6
John McGlashan Red Fogo 185.4   1   1     2   4

 

 7:15 pm, Draw 8
SheetTeamLSD 123456 Total
A Maniototo AS Thompson 60.4 H 3 1 1 1   4   10
Otago Girls HS 1 Sutherland 185.4           2     2
B Maniototo AS 1 Neilson 27.8 H 4 1 6 6 X     17
John McGlashan Gold Jones 185.4           X     0
C Kavanagh Col Liu 185.4 H 1 2 4         7
East Otago HS Bartrum 185.4         2 1 2   5
D St Hildas Col McKenzie Bye                  
Taieri Col Garraway WD                  

 

Sunday 24 August

 8:30 am, Draw 9
SheetTeamLSD 123456 Total
A Otago Girls HS 2 Bong 185.4     1 1 4       6
St Hildas Col McKenzie 85.7 H 2       1 1   4
B East Otago HS Bartrum 10.5 H 1 1 2   2 1   7
John McGlashan Red Fogo 185.4         2       2
C Maniototo AS 1 Neilson 0.0 H   4   4 1 5   14
Otago Boys HS McAlpine 45.4   1   1         2
D Maniototo AS Thompson 133.8 H 2 5     1 3   11
Kavanagh Col 1 O'Leary 185.4       2 1       3

 

 10:30 am, Draw 10
SheetTeamLSD 123456 Total
A John McGlashan Red Fogo 185.4   3 2 4   X     9
John McGlashan Gold Jones 185.4 H       3 X     3
B Kavanagh Col 1 O'Leary Bye                  
Kavanagh Col 2 Bishop WD                  
C Otago Girls HS 1 Sutherland 139.9 H   2   2 2 X   6
Otago Girls HS 2 Bong 185.4   1   1     X   2
D Maniototo AS 2 Pyle 185.4   1   2   3 X   6
Kavanagh Col Liu 85.9 H   1   2   X   3

 

 1:00 pm, Draw 11
SheetTeamLSD 123456 Total
B Otago Boys HS McAlpine     Game not played    
Maniototo AS 2 Pyle        
C Taieri Col Garraway WD                  
Kavanagh Col 2 Bishop WD                  

   


Round Robin Standings

RRGirlsWLManOG1OG2StHKav1Kav2 
1 Maniototo AS Thompson 4 0   W W W W  
2 Otago Girls HS 1 Sutherland 3 1 L   W W W W
3 Otago Girls HS 2 Bong 2 2 L L   W W
4 St Hildas Collegiate McKenzie 1 3 L L L   W
5 Kavanagh Col 1 O'Leary 0 4 L L L L  
** Kavanagh Col 2 Bishop 0 1 L  
  •  ** Ineligible to win medals; W/L not considered for other teams' RR rankings
•  Kavanagh College 2 Bishop withdrew after their first game because of injury
•  Taieri College Garraway withdrew before start because of illness and injury
RR BoysWLMan1OBHSEOHSJMcRJMcGMan2Kav
1 Maniototo AS 1 Neilson 5 0   W W W W W W
2 Otago Boys HS McAlpine 3 1 L   W W W L
3 East Otago HS Bartrum 2 3 L L   W W L W
4 John McGlashan Red Fogo 1 4 L L L   W L W
5 John McGlashan Gold Jones 1 4 L L L L   W W
6 Maniototo AS 2 Pyle 0 4 L L L L   W
** Kavanagh Col Liu 1 5 L L W L L L  
  •  ** Ineligible to win medals; W/L not considered for other teams' RR rankings
•  4/5 round robin rankings determined by head-to-head result

   


Sunday 24 August

 3:15 pm, Finals
SheetTeam  123456 Total
  Boys 3rd / 4th
C East Otago HS Bartrum H       2       2
John McGlashan Red Fogo   2 2 3   2 1   10
  Boys Final
A Maniototo AS 1 Neilson H 3 1 3 1   1   9
Otago Boys HS McAlpine           2     2
  Girls Final
B Maniototo AS Thompson H           3   3
Otago Girls HS 1 Sutherland   2 1 1 1 1     6
  Girls 3rd / 4th
D Otago Girls HS 2 Bong H 1 1   2 2 4   10
St Hildas Collegiate McKenzie       1         1

 


Tournament Format and Rules

  1. The tournament will be played under the World Curling Federation Rules of Curling and Rules of Competition, except as may be modified below.
  2. The competition will consist of a full round robin within each of the Boy’s and Girl’s pools followed by one round of medal games. Games played against the ‘non- complying’ teams, as noted below, will not count for round robin ranking. The ‘non- complying’ teams shall not be eligible to win any medals.
  3. Prior to each draw each team will be permitted a 5 minute practice. Practices shall commence 15 minutes prior to the scheduled game start time.
  4. The order of practice shall be determined by a simple coin toss.
  5. At the conclusion of each practice the team will play a single draw shot, with sweepers, the result of which will be measured and recorded by the umpire.
  6. The team with the lesser distance draw shot will have choice of playing order (Hammer).
  7. Games shall consist of six ends, with an extra end if there is a tie-break required after the completion of six ends. Games shall not finish in a draw.
  8. If two teams are tied with the same number of wins following the completion of the respective round robin games (from games played against complying teams), the team that won the round robin game shall be ranked the higher of the two.
  9. If more than two teams are tied following completion of the round robin and cannot be ranked on win/loss records the affected teams will be ranked on the total of their draw shot distances for games played against the other complying teams, with the proviso that they may discard the worst score from the qualifying games from inclusion in the total distance.

Other information

  • The entry fee for the tournament will be $220 per team.
  • Due to the number of entries we have received and the limited time we have available to run the tournament programme it may be necessary to adjust the start times slightly for some games. For this reason teams are asked, for the second and subsequent games on each of Saturday and Sunday, to be ready to begin practice up to 30 minutes ahead of the scheduled practice times.
  • At all times it will be necessary for teams to play expeditiously and to do their best to avoid slow play. We look forward to your cooperation with this aspect of the tournament.

Find us on Facebook
Follow us on twitter