2009 North Island Secondary School Championships

Paradice, Avondale

31 Aug - 2 Sep 2009

NZ Secondary Schools Sports Council logo
Article Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Final Standings

Boys

 1    Long Bay College Steele
  Blake Steele, Kieran Grieve, Robert Giles, Craig Gautrey
2   Kelston Boys High School Sargon
  Brett Sargon, Matthew Clemmett, Dean D’Cruz, Tyrone Rapana, Nathan Mahoney, Madhukar Narain
3   Birkenhead College Kim
  Nick Kim, Kwang Choe, Steven Lee, Johnny Jeong
4   Massey High School Lawrence
  Yvan Grotius, Joshua Lawrence, Michael Garelja, Barnaby Flavell-Chitty

Girls

1   Henderson High School Taylor
  Brittany Taylor, Shelley Addison-Bell, Waverley Taylor
2   Epsom Girls Grammar School Farley
  Chelsea Farley, Thivya Jeyaranjan, Tessa Farley, Emily Whelan
3   Epsom Girls Grammar Kwon
  Jina Kwon, Sam Leon, Alice Akaoka, Suzie Yang

Mixed

1   Long Bay College Bauer
  Katie Bauer, Garion Long, Christine Bridle, Morgan Long
2   Massey High School Powlesland
  Brogan Powlesland, Ashleigh Rapana, Dian Marie Utton, Tres Dunbar
3   Birkenhead College Patel
  Hayden Patel, Eleanor Adviento, Kennith Dickinson, Jessica Zinsli
4   Massey High School Cooke
  Daniel Cooke, Ruzana Adams, David McNeilly, Isabelle Graham

 

Draw and Results

Monday 31 August

 6:00 am – Round 1
SheetTeam12345678Total
A Long Bay Col Bauer   1 1 1 2 1 1 X 7
Massey HS Cooke 1             X 1
B Massey HS Powlesland - 1 1     2   1 5
Birkenhead Col Patel -     1 2   1   4
C Kelston Boys HS Sargon 1     1 2   2   6
Massey HS Lawrence   2 1     2     5
D Henderson HS Taylor 2   1 2 1     2 8
Epsom Girls GS Kwon   3       2 2   7

 

 8:00 am – Round 2
SheetTeam12345678Total
A Long Bay Col Steele 1     4 3 4 X   12
Birkenhead Col Kim   2 2       X   4
B Epsom Girls GS Farley 1 2 2 1 2   3 X 11
Epsom Girls GS Kwon           1   X 1
C Massey HS Powlesland 1 1 1   2   X   6
Long Bay Col Bauer       1   1 X   2
D Birkenhead Col Patel     4 1   0   1 6
Massey HS Cooke 0 1     1   1   3

 

 10:00 am – Round 3
SheetTeam12345678Total
A Epsom Girls GS Farley     2 1   3 1 1 8
Henderson HS Taylor 3 1     1       5
B Birkenhead Col Kim 4   1 1 1 2   X 9
Massey HS Lawrence   2         0 X 2
C Long Bay Col Steele   3 1     1     5
Kelston Boys HS Sargon 1     1 2       4
D Massey HS Powlesland   0 1 1 1 1     4
Massey HS Cooke 1               1

 

Wednesday 2 September

 6:00 am – Round 4
SheetTeam12345678Total
A Kelston Boys HS Sargon 2 1     3   1   7
Birkenhead Col Kim     1 1   4     6
B Long Bay Col Bauer 0 1   2     3   6
Birkenhead Col Patel     2   1 1     4
C >Non-competition
Massey HS Powlesland 0 1 3 1     1   6
Epsom Girls GS Kwon         1 2   1 5
D Long Bay Col Steele 2 2 1 1 3 1 X   10
Massey HS Lawrence             X   0

 

 8:00 am – Round 5
SheetTeam12345678Total
  All Round 5 games are non-competition
A Long Bay Col Steele 1       2 2     5
Epsom Girls GS Kwon   1 1 2         4
B Birkenhead Col Kim 1 1   1   2     5
Massey HS Cooke     1   2     3
C Henderson HS Taylor 1 2       3     6
Long Bay Col Bauer     1 1 1       3
D Epsom Girls GS Farley     2 1 1 2     6
Kelston Boys HS Sargon 2 1             3

 

Round Robin Standings

 Girls
PosTeamWLEG FHHSEG K 
1  Epsom Girls GS Farley 2 0   W W  
2  Henderson HS Taylor 1 1 L   W  
3  Epsom Girls GS Kwon 0 2 L L    
 Boys
PosTeamWLLBCKBHSBCMHS
1  Long Bay Col Steele 3 0   W W W
2  Kelston Boys HS Sargon 2 1 L   W W
3  Birkenhead Col Kim 1 2 L L   W
4  Massey HS Lawrence 0 3 L L L  
 Mixed
PosTeamWLMHSLBCBCMHS
1  Massey HS Powlesland 3 0   W W W
2  Long Bay Col Bauer 2 1 L   W W
3  Birkenhead Col Patel 1 2 L L   W
4  Massey HS Cooke 0 3 L L L  

 

Wednesday 2 September

 10:00 am – Finals
SheetTeam12345678EEEETotal
A Mixed Final
Long Bay Col Bauer       3   2   1*     6
Massey HS Powlesland 1 2 1   1   0*       5
B Girls Final
Henderson HS Taylor     1   1 1 1 4   1* 9
Epsom Girls GS Farley 2 2   4         0*   8
C Boys Final
Long Bay Col Steele   1 1   2   1   1*   6
Kelston Boys HS Sargon 2     0   3   0*     5
D Non-competition
Birkenhead Col Patel 2   1   1           4
Massey HS Lawrence   1   1             2
  * Tied games decided by draw(s) to the button

 

Tournament Format

  • Three championships are played – Boys, Girls and Mixed
  • A round robin is played in each, with the top two in each section qualifying for the respective finals.
  • Crossover games in rounds 4 and 5 are non-competition.

Find us on Facebook
Follow us on twitter