2013 North Island Secondary School Championships

Paradice, Avondale

2 - 4 September 2013

NZ Secondary Schools Sports Council logo
NZCT Thanks to NZ Community Trust for their $2000 donation towards ice rental

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Boys

 1    Birkenhead College
    Kurt Haynes, Scotty Gannaway, Troy McLaren, Eloise Pointon
2   Birkenhead College Juniors
    Robbie Gannaway, Dallas Byron-Wood, Nicholas Tozer, Nicolaas Shoeman
3   Avondale College Wolves
    Bhavya Arora, Yannis Tijoriwalla, Vandan Patel, Mavis Liaw

Girls

1   Epsom Girls Sophie
    Sophie Tran, Jaden Godfrey, Claire Crooks, Sarah Latif
2   Epsom Girls Chloe
    Chloe Li, Julia Fu, Vanessa Wong, Serena Lu
3   Avondale College Girls
    Chanel Samaratunga, Tasha Kim, Roselle Samaratunga, Chloe Samaratunga
4   Epsom Girls Bethany
    Bethany Carter, Anna Parsons, Hanna Macpherson, Tamara Langatuki
5   Epsom Girls Brianna
    Brianna Fuller, Grace Middleton, S’bree Barnes, Georgia Willis
  Epsom Girls Jess
    Withdrew from competition

 


Draw and Results

Monday 2 September

7:00am, Round 1         
SheetTeam123456  Total
A Avondale Girls                 5
Epsom Girls Bethany                 2
B Epsom Girls Chloe                 11
Epsom Girls Brianna                 1
C Epsom Girls Sophie                 W
Epsom Girls Jess                 L
D Birkenhead College                 7
Avondale Col Wolves                 4

 

9:00am, Round 2         
SheetTeam123456  Total
  Epsom Girls Sophie                 9
Epsom Girls Bethany                 1
  Avondale Girls                 12
Epsom Girls Brianna                 2
  Epsom Girls Chloe                 W
Epsom Girls Jess                 L
  Birkenhead College                 9
Birkenhead Col Juniors                 2

 

11:00am, Round 3         
SheetTeam123456  Total
  Epsom Girls Sophie                 8
Epsom Girls Brianna                 3
  Epsom Girls Bethany                 W
Epsom Girls Jess                 L
  Epsom Girls Chloe                 16
Avondale Col Girls                 1
  Avondale Col Wolves                 6
Birkenhead Col Juniors                 1

 


Wednesday 4 September

7:30am, Round 4         
SheetTeam123456  Total
  Epsom Girls Bethany                 6
Epsom Girls Brianna                 2
  Epsom Girls Sophie                 9
Epsom Girls Chloe                 3
  Avondale Girls                 W
Epsom Girls Jess                 L
  Boys Semi-Final: 2nd RR v 3rd RR
Birkenhead Col Jnrs                 7
Avondale Col Wolves                 6

 

9:30am, Round 5         
SheetTeam123456  Total
  Epsom Girls Brianna                 W
Epsom Girls Jess                 L
  Avondale Girls                 6
Epsom Girls Sophie                 4
  Epsom Girls Chloe                 4
Epsom Girls Bethany                 3
  Boys Final: 1st RR v Semi-Final winner
Birkenhead College                 8
Birkenhead Col Jnrs                 5

 


Round Robin Standings

RRGirlsWDLEGGS
Chloe
EGGS
Soph
Avon
Col
EGGS
Beth
EGGS
Bri
EGGS
Jess
1= EGGS Chloe 4   1   L W W W W
1= EGGS Sophie 4   1 W   L W W W
1= Avondale Girls 4   1 L W   W W W
4 EGGS Bethany 2   3 L L L   W W
5 EGGS Brianna 1   4 L L L L   W
WD EGGS Jess 0   5 L L L L L  
  Of the 3 teams tied with 4W-1L record, EGGS Chloe and EGGS Sophie qualified for the final on ends won and points differential
RRBoysWDLBC
Boys
Avon
Col
BC
Jnrs
 
1 Birkenhead Boys 2   0   W W  
2 Avondale Wolves 1   1 L   W
3 Birkenhead Jnrs 0   2 L L  
  Birkenhead Boys qualify for final; Avondale and Birkenhead Jnrs for semi-final

 


Wednesday 4 September

11:15am, Girls Final         
SheetTeam123456  Total
  Epsom Girls Sophie                 6
Epsom Girls Chloe                 5

Find us on Facebook
Follow us on twitter