2020 South Island Secondary School Championships

Dunedin Ice Stadium

7 - 9 August 2020

School Sports NZ logo

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Girls

 1   (4‑0)  Maniototo Area School
    Zoe Harman, Anna Stuart, Olivia Russell, Zona Howell, Aaliyah Watson
2 (3-2) St Hilda's Collegiate Sweeping Beauties
    Charlotte Hutton-Atkins, Ruby Kinney, Anna Clarke, Danielle Bain
3 (3-2) Otago Girls High School Curling Fries
    Rachael Pitts, Ailie Muldrew, Ella Williams, Emma Campbell
4 (1-3) Kavanagh College
    Olivia Oram, Ellie McKenzie, Sarah Oram, Bella Stewart
5 (0-4) Columba College
    Janey Gibbons, Niamh Paterson, Olivia Still, Liberty Vile, Jess Ecroyd

Boys

1 (3-0) Maniototo Area School 1
    William Becker, Sam Flanagan, Peter Cheesmur, Dylan Connell
2 (2-2) John McGlashan College 2
    William Loe, Jack Steele, Angus Loe, Jed Neville
3 (2-2) John McGlashan College 1
    Darcy Neville, Mark Smith, Archie Thomsen, Ben Schell, William Hutton-Atkins
4 (0-3) Maniototo Area School 2
    Case Mcdonald, Ryan Shead, Troy Elliott, Zac McKenzie

Mixed

1 (2-1) Bayfield HS Wizards
    Jai Pickett, Ryan Gilfedder, Kyra Sharp, Jesse Pickett
2 (1-2) Bayfield HS Burlers
    Josh Dixon, Owen Newell, Romero Suggate, Willow Stanton
3 (1-1) Bayfield HS Heavy Sweepers
    Patrick Gibons, Tallulah Wilson-Brown, Sotea Haizal, Izaak van Leeuwen

 

 

Draw and Results

Friday 7 August – Draws 1-2

 4:00 pm, Draw 1
Sheet Team 123456 Total
A    John McGlashan 2           1 X   1
   Maniototo Boys 1   4 2  1 2   X   9
B    Bayfield Heavy Sweepers   1   2   1 2   6
   John McGlashan 1     2   3       5
C    Maniototo Boys 2       1 1       2
   Bayfield Burlers   1 3     2 1   7
D    St Hilda's Sweeping Beauties   4 5 2 4       15
   Columba 1           2     2

 

 7:00 pm, Draw 2
Sheet Team 123456 Total
A    OGHS Curling Fries             X   0
   Maniototo Girls   6 2 2 4 2 X   16
B    Bayfield Wizards     1           1
   John McGlashan 2   1   3 1 1 1   7
C    Maniototo Boys 1   4 2 3 1       10
   Bayfield Heavy Sweepers           1 X   1
D    Maniototo Boys 2     3           3
   John McGlashan 1   2   2 2 1 1   8

 

 

Saturday 8 August – Draws 3-7

 9:00 am, Draw 3
Sheet Team 123456 Total
A    Bayfield Wizards   1 1 1 1 1 2   7
   Bayfield Heavy Sweepers                 0
B    Columba 1       1         1
   OGHS Curling Fries   3 2   2 2 2   11
C    Maniototo Girls       4 1 1     6
   St Hilda's Sweeping Beauties   2 1       2   5

 

 11:00 am, Draw 4
Sheet Team 123456 Total
A    St Hilda's Sweeping Beauties   1         X   1
   OGHS Curling Fries     3 2 1 2 X   8
B    Maniototo Boys 1   3   5 3 1 X   12
   Maniototo Boys 2     2       X   2
C    Bayfield Burlers     3   1 1 1   6
   John McGlashan 1   1   4         5
D    Maniototo Girls   1 1 1   2     5
   Kavanagh Girls         1       1

 

 2:30 pm, Draw 5
Sheet Team 123456 Total
A    Columba 1             X   0
   Maniototo Girls   5 3 1 2 2 X   13
B    Bayfield Burlers   3     2   X   5
   Bayfield Heavy Sweepers     4 5   4 X   13
C    Bayfield Wizards         1   X   1
   Maniototo Boys 1   3 1 5   5 X   14
D    John McGlashan 1     2   1 2 1   6
   John McGlashan 2   1   2         3

 

 5:00 pm, Draw 6
Sheet Team 123456 Total
A    Maniototo Boys 2       2 3   3   8
   Bayfield Wizards   1 2     1     4
B    Kavanagh Girls     1 1         2
   St Hilda's Sweeping Beauties   2     1 3 2   8
C    Bayfield Heavy Sweepers     1     4     5
   John McGlashan 2   1   1 1   3   6
D    Maniototo Boys 1   2 2 5 3 X     12
   Bayfield Burlers           X     0

 

 7:30 pm, Draw 7
Sheet Team 123456 Total
A    OGHS Curling Fries     3 1 4 2 2   12
   Kavanagh Girls   4             4
B    John McGlashan 2   4     1 2 1   8
   Bayfield Burlers     3 1         4
C    John McGlashan 1   1 2 1 3 X     7
   Bayfield Wizards           X     0
D    Bayfield Heavy Sweepers     2       2   4
   Maniototo Boys 2   2   0 1 1     4

 

 

Sunday 9 August – Draw 8

 9:30 pm, Draw 8
Sheet Team 123456 Total
A    Kavanagh Girls         2 1 3   6
   Columba 1   1 1 1         3
B    John McGlashan 1       2     X   2
   Maniototo Boys 1   2 1   1 3 X   7
C    John McGlashan 2       3   1 2   6
   Maniototo Boys 2   1 3   1       5
D    Bayfield Burlers   1 1   2 6 X   10
   Bayfield Wizards       1     X   1

 

 

Round Robin Standings

RRGirlsWLDSCManOGHSStHKavCol
1 Maniototo Girls 4 0     W W W W
2 OGHS Curling Fries  3 1   L   W W W
3 St Hilda's Sweeping Beauties  2 2   L L   W W
4 Kavanagh Girls  1 3   L L L   W
5 Columba 1 0 4   L L L L  
  Teams level on W/L ranked by head-to-head, then Draw Shot Challenge if needed
RR BoysWLDSCMan1JMG1JMG2Man2 
1 Maniototo Boys 1 3 0     W W W  
2 John McGlashan 1 2 1   L   W W  
3 John McGlashan 2 1 2   L L   W  
4 Maniototo Boys 2 0 3   L L L    
   
RRMixedWLDSCBayWBayHBayB  
1 Bayfield Burlers 1 1 172.5   W L    
2 Bayfield Wizards 1 1 490.2 L   W    
3 Bayfield Heavy Sweepers 1 1 509.0 W L      

 

 

Sunday 9 August – Playoffs

 12:0 pm, Playoffs
Sheet Team 123456 Total
     Mixed Gold Medal match
A    Bayfield Burlers H   1 1   3     5
   Bayfield Wizards   1     1   5   7
     Girls' Silver Medal match
B    OGHS Curling Fries H 3       2     5
   St Hilda's Sweeping Beauties     1 3 1   1   6
     Boys' Silver Medal match
C    John McGlashan 2 H 2   3 2   3   10
   John McGlashan 1     3     1     4

 

 

Format and Rules

  • All games will be 6 ends in length. In the event of a tied game an extra end will be played.
  • WCF rules will dictate the playing of all games.
  • Practice will start at the time stated. Teams named first will practice first. Practice time is 6 minutes.
  • Hammer will be decided by a toss of a coin.
  • Teams named first will play the dark (red) stones. Teams named second will play the light (yellow) stones.
  • A played rock hit or touched with a broom or foot is burnt! The opposing team gets the option of what to do with it.
  • The Mixed and Boys teams are in a Round Robin together, however only the games played in their own section will count towards points for the finals.
  • If a team goes through the Round Robin unbeaten, they will win the Gold Medal.
  • In the event of two teams the same win/loss record, the winner of the two in their game will be ranked first. A draw shot challenge will be played if teams still cannot be separated, or this appears to be a possibility.
  • For the Draw Shot Challenge, four team members throw one stone each, with the best three stones counted.
  • GOOD LUCK & GOOD CURLING!

Entry Details