2021 Auckland Secondary School Championships

Paradice Skating Rink, 150 Lansford Cres, Avondale

 

May - September 2021

School News  Previous Winners: Boys | Girls | Mixed

About Auckland Schools Curling

  • Auckland Secondary Schools Curling will run on Thursday nights in Term 2 and Term 3 from 6:45-9:00 pm.
  • No previous experience is necessary! Come and have a go for free on the 6th and 13th of May, and we'll provide instruction and training for both new and returning curlers. You can then decide if you want to enter a team into the competition.
  • All equipment is provided.
  • Once the competition starts, teams will not play every week. Only 5 games are possible each Thursday.
  • Teams may be 4, 5 or 6 players. Four play at any one time, but we recommend that you have at least five in your team.


Entry Details

  • Entries close on Friday 14 May. Download the entry form as a Word document here or a PDF document here
  • The 2021 competition entry fee is $75 per player.
  • There are 3 divisions – Boys, Girls, Mixed
  • For enquiries contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or txt 0274836180

 

Season Schedule
Term 2

Thursdays 6 & 13 May – Have a Go and Training

Thursday 20 May – Round 1

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A MAGS Sticks & Stones 2 1 0 2 1 0 2 0 8
Long Bay Ducklings 0 0 3 0 0 2 0 1 6
B Lynfield Zebras                 L
Lynfield Tigers                 W
C MRGS Tumanakotanga 0 2 0 0 0 2 2   6
MAGS Stone Cold 2 0 1 1 2 0 0   6
D Lynfield Rabbits 1 2 0 0 2 0 1   6
Lynfield Unicorns 0 0 2 1 0 3 0   6
E MAGS Rita Betas 2 0 3 0 2 0     7
Lynfield Giraffes 0 1 0 1 0 1     3

 

Thursday 27 May – Round 2

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Papatoetoe Sliders 3 0 1 2 0       6
Lynfield Bears 0 1 0 0 1       2
B EGGS Benedict                 L
Lynfield Lions                 W
C Lynfield Gazelles 3 1 2 1 0 2     9
Papatoetoe Gliders 0 0 0 0 2 0     2
D MRGS Manaakitanga 0 0 0 2 0 0     2
MAGS Golden Slippers 1 1 2 0 1 1     6
E Long Bay Ducklings                 W
EGGS (Green) & Ham                 L

 

Thursday 3 June – Round 3

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A EGGS Cracked                 7
Papatoetoe Slickers                 7
B Lynfield Bears                 6
MAGS Rita Betas                 8
C EGGS Benedict                 5
Papatoetoe Sliders                 2
D Lynfield Giraffes                 7
Lynfield Rabbits                 5
E MAGS Stone Gold                 8
Lynfield Zebras                 2

 

Thursday 10 June – Round 4

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Unicorns 1 0 0 2 2 0     5
Lynfield Lions 0 1 1 0 0 2     4
B Papatoetoe Slickers 2 0 2 0 2       6
MRGS Whanaungatanga 0 1 0 1 0       2
C EGGS (Green) & Ham 0 1 0 0 0 0     1
Lynfield Tigers 2 0 1 1 2 3     9
D Papatoetoe Gliders 0 1 0 1 2 1 0   5
EGGS Cracked 2 0 1 0 0 0 1   4
E MAGS Golden Slippers 1 0 2 0 2 1     6
Lynfield Gazelles 0 1 0 2 0 0     3

 

Thursday 17 June – Round 5

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Zebras 2 0 2 2 1 1     8
MAGS Sticks & Stones 0 1 0 0 0 0     1
B MRGS Tumanakotanga 0 4 3 0 2 0 0 3 12
Long Bay Ducklings 5 0 0 1 0 4 1 0 11
C MRGS Manaakitanga 0 0 0 1 1 1 1   4
Papatoetoe Slickers 2 1 3 0 0 0 0   6
D MAGS Stone Cold 1 1 2 0 0       4
Lynfield Tigers 0 0 0 2 1       3
E MAGS Golden Slippers 0 2 1 3 0 2     8
Papatoetoe Gliders 1 0 0 0 1 0     2

 

Thursday 24 June – Round 6

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Papatoetoe Sliders 1 2 1 0 2 0 1   7
Lynfield Unicorns 0 0 0 3 0 1 0   4
B EGGS Benedict                 L
Lynfield Rabbits                 W
C MAGS Rita Betas 2 4 1 0 2 2     11
Lynfield Lions 0 0 0 1 0 0     1
D Lynfield Gazelles 0 2 1 0 1 1     5
MRGS Whanaungatanga 0 0 0 1 0 0     1
E Lynfield Bears 0 1 1 0 0 3     5
Lynfield Giraffes 1 0 0 0 0 0     1

 

Thursday 1 July – Round 7

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Tigers 0 1 2 1 3 0 0   7
MRGS Tumanakotanga 1 0 0 0 0 2 2   5
B Long Bay Ducklings 0 2 0 0 0 4     6
Lynfield Zebras 2 0 4 1 1 0     8
C MAGS Sticks & Stones 0 1 1 0 1 2 1   6
EGGS (Green) & Ham 1 0 0 1 0 0 0   2
D Lynfield Giraffes                 L
Papatoetoe Sliders                
E Papatoetoe Slickers 1 0 4 2 0 1     8
Lynfield Gazelles 0 1 0 0 1 0     2

 

Thursday 8 July – Round 8

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Lions                 4
Lynfield Rabbits                 11
B Papatoetoe Gliders                 5
MRGS Manaakitanga                 4
C MRGS Whanaungatanga double default L
EGGS Cracked L
D EGGS Benedict                 5
Lynfield Bears                 7
E Lynfield Unicorns                 L
MAGS Rita Betas                 W

 

Term 3

Thursday 29 July – Round 9

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A MRGS Tumanakotanga                 W
EGGS (Green) & Ham                 L
B MAGS Stone Cold 0 2 0 1 0 1     4
MAGS Sticks & Stones 0 0 1 0 1 0     2
C Lynfield Tigers                 W
Long Bay Ducklings                 L
D EGGS Benedict 1 2 0 2 0 1 1   7
MAGS Rita Betas 0 0 1 0 1 0 0   2
E Lynfield Bears 1 0 0 0 0 0     1
Lynfield Lions 0 1 0 2 1 1     5

 

Thursday 5 August – Round 10

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Giraffes                 4
Lynfield Unicorns                 5
B MRGS Manaakitanga                 L
EGGS Cracked                 W
C MAGS Golden Slippers                 W
MRGS Whanaungatanga                 L
D Papatoetoe Gliders                 3
Papatoetoe Slickers                 5
E MAGS Sticks & Stones                 10
MRGS Tumanakotanga                 1

 

Thursday 12 August – Round 11

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Long Bay Ducklings 0 0 0 0 0 2     2
MAGS Stone Cold 5 1 3 2 3 0     14
B EGGS (Green) & Ham 1 0 2 0 0       3
Lynfield Zebras 0 1 0 1 2       4
C Lynfield Unicorns 0 1 4 0 1 3     9
Lynfield Bears 1 0 0 1 0 0     2
D EGGS Cracked 1 1 2 4 0       8
Lynfield Gazelles 0 0 0 0 1       1
E Lynfield Rabbits 1 1 3 0 0 0 3   8
Papatoetoe Sliders 0 0 0 1 2 3 0   6

 

Thursday 19 August – Round 12

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A Lynfield Rabbits                  
MAGS Rita Betas                  
B EGGS Benedict                  
Lynfield Giraffes                  
C Papatoetoe Slickers                  
MAGS Golden Slippers                  
D MRGS Whanaungatanga                  
MRGS Manaakitanga                  
E Papatoetoe Sliders                  
Lynfield Lions                  

 

Thursday 26 August – Round 13

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A MAGS Sticks & Stones                  
Lynfield Tigers                  
B Lynfield Rabbits                  
Lynfield Bears                  
C EGGS (Green) & Ham                  
MAGS Stone Cold                  
D EGGS Benedict                  
Lynfield Unicorns                  
E Lynfield Lions                  
Lynfield Giraffes                  

 

Thursday 2 September

North Island Secondary School Curling Championship Finals

Thursday 9 September – Round 14

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A MRGS Whanaungatanga                  
Papatoetoe Gliders                  
B MAGS Rita Betas                  
Papatoetoe Sliders                  
C EGGS Cracked                  
MAGS Golden Slippers                  
D Lynfield Zebras                  
MRGS Tumanakotanga                  
E MRGS Manaakitanga                  
Lynfield Gazelles                  

 

Thursday 16 September – Playoffs

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A  Playoff – 
                   
                   
B  Playoff – 
                   
                   
C  Playoff – 
                   
                   
D  Playoff – 
                   
                   
E  Playoff – 
                   
                   

 

Thursday 23 September – Finals

 6:45 pm for setup
SheetTeam12345678Total
A  Playoff – 
                   
                   
B  Playoff – 
                   
                   
C  Playoff – 
                   
                   
D  Playoff – 
                   
                   
E  Playoff – 
                   
                   

 

Pool Standings

 Pool A 
RRTeamPlayedWonDrewLostPoints
  Papatoetoe Slickers 5 4 1 0 9
  MAGS Golden Slippers 4 4   0 8
  Lynfield Gazelles 5 3   2 6
  EGGS Cracked 5 2 1 2 5
  Papatoetoe Gliders 5 2   3 4
  MRGS Manaakitanga 4 0   4 0
  MRGS Whanaungatanga 4 0   4 0
 Pool B 
RRTeamPlayedWonDrewLostPoints
  MAGS Rita Betas 5 4   1 8
  Lynfield Rabbits 5 3 1 1 7
  Lynfield Unicorns 6 3 1 2 7
  Papatoetoe Sliders 5 3   2 6
  Lynfield Bears 6 2   4 4
  Lynfield Lions 5 2   3 4
  EGGS Benedict 5 2   3 4
  Lynfield Giraffes 5 1   4 2
 Pool C 
RRTeamPlayedWonDrewLostPoints
  MAGS Stone Cold 5 4 1 0 9
  Lynfield Tigers 5 4   1 8
  MRGS Tumanakotanga 4 2 1 1 5
  Lynfield Zebras 5 3   2 5
  MAGS Sticks & Stones 4 2   2 4
  Long Bay Ducklings 6 1   5 2
  EGGS (Green) & Ham 5 0   5 0

`

 

Teams

EGGS (Green) & Ham
Amanda Nguyen, Heranna Gu, Peace Yin, Imogen Wyers
EGGS Cracked
Bianca Knowles, Trinity Cowie, Yulia Wu, Serena Wyers
EGGS Benedict
Frances Carr-Smith, Ava Stevens, Rhea Sabnis, Gloria Cai, Emma Whitlock
Long Bay College Ducklings
Ella Bowerman, Paris Coulson, Avalon Martin, Iain Sweetman
Lynfield College Bears
James Liston, Maliha Faris, Leigh Hine, Oliver Pracy
Lynfield College Gazelles
Mei Matsuki, Lauren Choi, Jun Lee, Angel Yee, Silvia Kim
Lynfield College Giraffes
Dayna Reinink, Issy Mason, William Day
Lynfield College Lions
Awat Kakai, Ria Khurana, Khalat Kakai, Hiya Chowdhary, Esther Wong
Lynfield College Rabbits
Ashley Mar, Angela Lu, Esther Rose, Shreeya Prasad
Lynfield College Tigers
Varshil Patel, Andy Davy, Rahul D’Souza, Aqeel Butt
Lynfield College Unicorns
Areesh Patni, Zain Najak, Hassaan Mohammad, Logan Davies, Shaun Brown
Lynfield College Zebras
Bailey Meiklejohn, Kirti Raju, Isabel Wallis, Janna Blong
MAGS Golden Slippers
Stephen Couldrey, Samuel Reeves, Patrick Barham-Wing, Jackson Candy, Vieland Walklar, Jamie Wheeler
MAGS Rita Betas
Jack Eggleston, Joel Milham, Xander Pritchard, Kartik Lal, Jack Walker
MAGS Sticks & Stones
Finn Pressnell, Bryn Williams, Dylan Drever, Nico Stroud
MAGS Stone Cold
Liam Baber, Jack Millar, Stefan Moon, Jude Sheehan, Tahlia Petersen
MRGS Manaakitanga
Maia Collins, Farah Ikram, Tomas Fox
MRGS Whanaungatanga
Ghiekma Abrahams, Fatema Al-Ali, Farook Farook, Sarah Shawish
MRGS Tumanakotanga
Sooji Noh, Roda Ibrahim, Azzonni Azizi, Susan Philip
Papatoetoe High School Gliders
Zeeshan Kamal, Emily Le, Asela Kefu, Fane Isitolo
Papatoetoe High School Sliders
Manu Faleafa, Dhannis Nayagar, Emily Stephenson, Ruth Thomas
Papatoetoe High School Slickers
Mele Kauvaka, Sylvia Cullen, Mary-Anne Faleafa, Jermellia Talavou