2011 North Island Secondary School Championships

Paradice, Avondale

22 - 24 August 2011

NZ Secondary Schools Sports Council logo

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed

Boys

 1    Kelston Boys High School
    Rory Duggan, Corey Foster, Niall Rankin, Tayler Adams
2   Long Bay College
    Garion Long, Millar Adams, Tamara Long, Matt Hohaia
3   Massey High School
    Christopher Etherington, Matthew Clapson, Jordon Brown, Leon Sharp, Mort Heaven
4   Birkenhead College
    Cameron Simms, Scotty Gannaway, Kurt Haynes, Troy McLaren
5   Avondale College
    Stefan Collings, Bhavya Arora, Vandan Patel, Mohammed Alawad

Girls

1   Henderson High School
    Waverley Taylor, Maria Anderson, Shelley Addison-Bell
2   Massey High School
    Sophie Prebble, Anna Mullin, Chelsea Oswin, Lisa Mattson
3   Epsom Girls Grammar School
    Chloe Li, Vanessa Wong, Courtney Nuyad, Sarah Latif

Mixed

1   Massey High School
    Brogan Powlesland, Ashleigh Rapana, James Hale, Tomo Konichi, Mort Heaven

 

Draw and Results

Monday 22 August

 6:00 am, Draw 1
SheetTeam12345678Total
A Kelston Boys HS   2     1   2 1 6
Massey HS Boys 2   2 1   1     6
B Birkenhead Col 2 3   1 1 4   X 11
Avondale Col     2       1 X 3
C Henderson HS 3 2 1     2     8
Massey HS Girls       1 2   1 1 5
D Massey HS Mixed 1 2 2 1 1 1     8
Epsom Girls GS             2   2
Bye Long Bay Col

 

 8:00 am, Draw 2
SheetTeam12345678Total
A Massey HS Girls  1 2   1   1 1   6
Epsom Girls GS     1   1     3 5
B Henderson HS 1     1 3       5
Massey HS Mixed   1 1     1 1   4
C Kelston Boys HS   1     4     3 8
Birkenhead Col 1   2 1   1 2   7
D Long Bay Col   2 1   1       4
Massey HS Boys 1     1   1     3
Bye Avondale Col

 

 10:00 am, Draw 3
SheetTeam12345678Total
A Long Bay Col 1 1 1   2 3 2   10
Avondale Col       1         1
B Massey HS Boys 1     2 1 2   1 7
Birkenhead Col   2 2       1   5
C Massey HS Mixed 3       0 2 2   7
Massey HS Girls   1 1 1         3
D Henderson HS     5 2 1 1 4 X 13
Epsom Girls GS 0 1           X 1
Bye Kelston Boys HS

 

Tuesday 23 August

 7:00 am, Draw 4
SheetTeam12345678Total
A Long Bay Col 3 1 2   2 1 2 X 11
Birkenhead Col       1       X 1
B Girls / Mixed Semi-Final
Henderson HS 1 2 2 2   6   X 13
Epsom Girls GS         1   2 X 3
C Girls / Mixed Semi-Final
Massey HS Mixed     2   3 1 2 X 8
Massey HS Girls 1 1   1       X 3
D Avondale Col 1 1 1 1 2   1 2 9
Kelston Boys HS           2     2
Bye Massey HS Boys

 

Wednesday 24 August

 7:00 am, Draw 5
SheetTeam12345678Total
B Massey HS Boys       2   4 1 1 8
Avondale Col 2 1 2   2       7
C Kelston Boys HS   1 4 1 2       8
Long Bay Col 1         1 1   3
D Girls / Mixed Playoff 3rd / 4th
Massey HS Girls 1 1 2 1 1     1 7
Epsom Girls GS           2 2   4
Bye Birkenhead Col

 

Round Robin Standings

 Pool A – Boys
RRTeamWDLLBCKBHSMHSBCAC
1 Long Bay Col 3   1   L W W W
2 Kelston Boys HS 2 1 1 W   D W L
3 Massey HS Boys 2 1 1 L D   W W
4 Birkenhead Col 1   3 L L L   W
5 Avondale Col 1   3 L W L L  
 2nd / 3rd in Round Robin determined by a draw to the button; head-to-head was a draw
 4th / 5th in Round Robin determined by head-to-head result
 Pool B – Girls / Mixed
RRTeamWDLHHSMHSMMHSGEGGS 
1 Henderson HS 3   0   W W W  
2 Massey HS Mixed 2   1 L   W W
3 Massey HS Girls 1   2 L L   W
4 Epsom Girls GS 0   3 L L L  

 

Wednesday 24 August – Finals

 9:15 am, Finals
SheetTeam12345678Total
B Boys Final
Long Bay Col                 4
Kelston Boys HS                 6
C Girls / Mixed Final
Henderson HS                 7
Massey HS Mixed                 5
D Boys Playoff 3rd/4th
Massey HS Boys                 10
Birkenhead Col                 5

Find us on Facebook
Follow us on twitter