2021 NZ Men's & Women's Championships

MCI, Naseby

10 - 13 June 2021

NZ Curling pin

Final Standings

Championship History: Men
Women

Women

 1   (4-0)  Bridget Becker, Natalie Thurlow, Holly Thompson, Jennifer Stewart, Ruby Kinney
2 (2-3) Courtney Smith, Mhairi-Bronté Duncan, Rachael Pitts, Rebecca Long
3 (1-4) Grace Apuwai-Bishop, Temika Apuwai-Bishop, Lucy Neilson, Charlotte Hutton-Atkins

Men

1 (7-1) Sean Becker, Warren Dobson, Hamish Walker, Jayden Apuwai-Bishop, Robert McSkimming
2 (6-2)  Anton Hood (s), Ben Smith, Brett Sargon (v), Hunter Walker, Peter de Boer
3 (5-3) Garion Long, Benjamin Frew, Kieran Grieve, Ian Ford
4 (4-4) Dave Watt, Iain Craig, William Sheard, Lorne DePape
5 (2-4) Kenny Thomson, Warren Kearney, Jamie Chisholm, Phil Dowling
6 (1-5) Will Becker, Sam Flannagan, Darcy Nevill, Matthew Lunman
7 (0-6) Pete Becker, Richard Morgan, Nelson Ede, John Sanders, Dave Greer

Wendy Becker Sportsmanship Award

    Holly Thompson and Ian Ford

 

Draw and Results

Thursday 10 June

 7:30 pm, Draw 1
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Sean Becker 244.2       2 1   1 2 2   8
   Garion Long 67.1 H 2 2     3         7
B    Peter Becker 241.3           1   X     1
   Anton Hood 57.7 H 1 3 1 1   1 X     7
D    Kenny Thomson 114.2 H   1         X     1
   Dave Watt 233.5   1   2 2 1 1 X     7

 

Friday 11 June

 9:00 am, Draw 2
Sheet TeamLSD 12345678 Total
B    Garion Long 197.7   1 2 1   1 1 X     6
   Dave Watt 122.4 H       1     X     1
C    William Becker 382.5     2     3   2     7
   Peter Becker 291.9 H 1   1 1   1   2   6

 

 12:30 pm, Draw 3
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Anton Hood 162.2 H 1   2   1   0 2   6
   Kenny Thomson 324.8     3   1   1       5
D    William Becker 369.2       1     1 1 X   3
  Sean Becker 108.7 H 2 1   1 1     X   5

 

 4:00 pm, Draw 4
Sheet TeamLSD 12345678 Total
C    Anton Hood 60.0 H   1   1   X       2
   Sean Becker 87.3   1   3   6 X       10
D    Peter Becker 245.9 H 0 1   1 2         4
   Garion Long 399.2       1     2 2 1   6

 

 7:30 pm, Draw 5
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Dave Watt 80.0 H 3 1 4 3     X     11
   William Becker 272.9           1 1 X     2
B    Grace Apuwai-Bishop   H   1 1 2       X   4
   Courtney Smith     2       1 1 2 X   6
C    Garion Long 54.6 H 1   2 1 1   2 X   7
   Kenny Thomson 99.7     0       2   X   2

 

Saturday 12 June

 9:00 am, Draw 6
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Bridget Becker   H 6 1 2   1 2 X     12
   Grace Apuwai-Bishop           1     X     1
B    William Becker 248.6 H   1     1   X     2
   Anton Hood 275.3   1   2 2   3 X     8
C    Kenny Thomson 270.6 H 3   1   3 1 X     8
   Peter Becker 360.1     0   1     X     1
D    Dave Watt 110.7 H 2 1 1 1   1 X     6
   Sean Becker 220.4           1   X     1

 

 12:30 pm, Draw 7
Sheet TeamLSD 12345678EETotal
A    Peter Becker 167.8 H 1   2 2     1     6
   Dave Watt 255.8     2     2 2   2   8
C    Sean Becker 184.0   1   2     3     1 7
   Kenny Thomson 102.3 H   1   2 1   0 2   6
C    Courtney Smith   H   3   1   1   1   6
   Bridget Becker     1   2   2   1   1 7
D    Garion Long 63.5 H 2   1 1 1   2 X   7
   William Becker 399.2     1       1   X   2

 

 4:00 pm, Draw 8
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Courtney Smith   H 1     3   1       5
   Grace Apuwai-Bishop       1 2   2   1 2   8
C    Dave Watt 118.2       0 2     X     2
   Anton Hood 28.4 H 1 1     2 3 X     7

 

 7:30 pm, Draw 9
Sheet TeamLSD 12345678 Total
A    Kenny Thomson 298.9       5 1 1   1 1   9
   Will Becker 227.0 H 3 2       2       7
B    Grace Apuwai-Bishop   H     1   0   X     1
   Bridget Becker     2 3   2   1 X     8
C    Sean Becker 75.0 H 2   4 1   5 X     12
   Peter Becker 399.2     1     1   X     2
D    Anton Hood 39.2 H 1 2 2   1     X   6
   Garion Long 273.5         2   1 1 X   4

  

Round Robin Standings

RRWomenWL BBGABCSBBGABCS 
 1  Bridget Becker 3 0     W W   W W  
2   Grace Apuwai-Bishop 1 3 114.6 L   L L   W  
3   Courtney Smith 1 3 260.3 L W   L L    
  W = Championship winner, Q = Qualified for semi-finals
Teams level on points will be ranked on Head to Head, then DSC
RRMenWLDSCSBAHGLDWWBKTPB
 1  Q Sean Becker 5 1 54.5   W W L W W W
2 Q Anton Hood 5 1 29.8 L   W W W W W
3 Q Garion Long 4 2 65.6 L L   W W W W
4 Q Dave Watt 4 2 52.1 W L L   W W W
5   Kenny Thomson 2 4 81.1 L L L L   W W
6   Will Becker 1 5 150.0 L L L L L   W
7   Peter Becker 0 6 130.7 L L L L L L  

 

Playoffs

Sunday 13 June

9:00 am, Men's Semi-Finals / Women's RR
Sheet Team  12345678 Total
     Men's Semi-Final – RR1 v RR4
A    Sean Becker   H 1   2 2   3       8
   Dave Watt       1     1   X     2
     Men's Semi-Final – RR2 v RR3
C    Garion Long           1   X       1
   Anton Hood   H 2 2 2   2 X       8
     Women's Round Robin
D    Bridget Becker   H   2   4 1   1 X   8
   Courtney Smith     2   1     1   X   4
   Team Bridget Becker win the gold medal as they are undefeated in the double round-robin

 

12:30 pm, Finals
Sheet TeamLSD 12345678 Total
     Men's Gold Medal
B    Sean Becker   H 0 0 3   1   1 1   6
   Anton Hood           1   1       2
     Women's Silver Medal
C    Courtney Smith   H 1   2 1 4   3 X   11
   Grace Apuwai-Bishop       3       2   X   5
     Men's Bronze Medal
D    Dave Watt       1 1   2   1     5
   Garion Long   H 2     1   1   2   6

 

 

Tournament Format

  • Games will be played under WCF rules.
  • First practice will commence 20 minutes prior to game time. First-named teams have first practice and play with dark handles (red).
  • Practice will be 6 minutes with Men then to complete delivering a draw shot, the first clockwise and the second counter-clockwise. The draw shot is to be shared amongst all players. These will decide the hammer on the first end.
  • Women have no LSD with the team playing with dark handles having hammer on the first end.
  • The men will play a single Round Robin, and the women a double Round Robin.
  • Games will be of 8 ends with a 4-minute break after the fourth end. Extra ends will be played if scores are tied after the eighth end.
  • At the completion of the round robin(s) teams will be ranked for finals playoffs with WCF ranking procedure (C9) being used to separate teams on the same win-loss record.
  • Men's Playoffs: 1st ranked team plays 4th ranked team. 2nd ranked team will play 3rd. Winners of these games will play off for Gold and Silver Medals. Runners up will play for the Bronze Medal.
  • Women's Playoffs: If one team goes through the double Round Robin undefeated, they will win the Gold Medal, and the two remaining teams will play for Silver and Bronze. If no team goes through the Round Robin undefeated the top two ranked teams will play for the Gold and Silver Medals and the third ranked team will win the Bronze Medal.

Entry Details

  • The team entry fee is $500. The skip (or other player you nominate) will be invoiced, and is responsible for prompt payment in full. Click here to see the player nomination document for full details.
  • The tournament draw will be confirmed a week after entries close.
  • Player eligibility and playing conditions are as set down in the New Zealand Curling Association Inc Tournaments Document and the WCF Rules of Curling.
  • Team Uniforms: NZCA encourages teams to wear match tops/and or uniforms in tournaments so team members are easily identifiable.
  • Entries have closed.